Własnoręczne przygotowanie mebli w stylu shabby chic

Wraz z upływem czasu zakupione dawniej meble zaczynają powoli powszednieć i aż proszą się o diametralną zmianę. Zdarza się też, że komuś bardzo podoba się model szafki czy biurka, ale rezygnuje z jego nabycia, ponieważ nie pasuje mu dostępna wersja kolorystyczna.

W obu przypadkach warto rozważyć obecnie panującą modę na postarzanie domowego wyposażenia, czyli na styl shabby chic. Efektownie wyglądające meble można przygotować własnoręcznie.

W pierwszej kolejności trzeba je jednak dobrze oczyścić. Zaleca się przemycie ich ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, a po przeschnięciu staranne przetarcie drewna papierem ściernym (w ten sposób zostaną usunięte resztki starego lakieru i farby).

Następnie miejsca, w których chce się uzyskać przecierki, należy pokryć rozwodnioną farbą ciemnego koloru. Gdy nałożona warstwa przeschnie, trzeba dokładnie posmarować fragmenty do przecierek woskiem (świetnie sprawdzi się zwykła, biała świeca).

Następnie meble należy pomalować warstwami na wybrany jasny kolor (najczęściej jest to biały). Powinno się zachować przy tej czynności szczególną uwagę, by nie porobić zacieków i grudek na powierzchni.

Ostatnim etapem jest przecieranie miejsc, które wcześniej zostały pokryte ciemną farbą. W tym celu używa się tępej części noża (delikatnie, by nie usunąć wierzchniej warstwy z większego fragmentu niż w zamierzeniu).

Tak przygotowane meble mogą już spokojnie służyć za ozdobę każdego pokoju.