Czy warto wybrać okna dachowe

Zanim udamy się do architekta i poprosimy o wykonanie projektu naszego domu, musimy się zastanowić jak powinien się on prezentować. Czy ma być piętrowy czy parterowy, czy ma mieć piwnicę, poddasze, a może jedno i drugie? Oczywiście każda taka decyzja będzie pociągała za sobą określone konsekwencje i utrudnienia. Jeśli będziemy mieli mieć piwnicę, to musimy mieć odpowiedni teren, który pozwoli nam na jej wykopanie, tak abyśmy mieli pewność, że nie będzie nas zalewało. Z drugiej strony jeśli zdecydujemy się na poddasze, to musimy się zastanowić czy ma być ono użytkowe i czy chcemy, aby dach na nim był skośny. Jeśli tak, a planujemy tam zrobić pokoje, to musimy dopilnować, aby było tam odpowiednio dużo światła. Wówczas będziemy musieli się liczyć z tym, że okna umieszczone będą w dachu, a to oznacza, że na ich wybór będziemy musieli poświęcić szczególnie dużo czasu.

Jakie są możliwości?

Przede wszystkim powinniśmy wybrać okna dachowe, które będą nam gwarantowały swoją jakość i wytrzymałość. Pamiętać musimy, że te okna bardziej niż te montowane w ścianie narażone są na bezpośrednie działanie deszczu, gradu, słońca czy nawet śniegu, który będzie na nich osiadał i będzie stanowił dodatkowe obciążenie. Dlatego też, w tym przypadku jeszcze dokładniej powinniśmy się przyjrzeć wszystkim parametrom, które będą nam tutaj pokazywane. Im lepsze opinie będą miały dane okna dachowe, im większą wytrzymałością będą mogły się wykazać, tym większa będzie szansa, że spokojnie będziemy mogli je u nas zamontować, mając pewność, że nic złego nie ma prawa się z nimi stać.

Dodatkowo jeszcze trzeba tutaj podkreślić, że przy tego typu oknach musimy się przyjrzeć temu, w jaki sposób i jak mocno się otwierają.

Czy są funkcjonalne?

Warto wiedzieć, że takie okna dachowe mogą się uchylać tylko trochę i mogą nam dawać możliwość ustawienia ich tylko w jednym położeniu. Z drugiej strony mogą być takie, które będziemy mogli uchylać na różne wielkości, a na ramie będziemy mieli specjalne blokady, które sprawią, że okno przez cały czas będzie pozostawało w tej samej pozycji. Proponowane są nam również okna dachowe, które otwierają się na 180 stopni i to w jedną, jak i w drugą stronę, a to oznacza, że bez problemów będziemy mogli takie okno umyć. Takie rzeczy mogą się wydawać nieważnymi drobiazgami, jednak pamiętać musimy, że im bardziej funkcjonalne będzie takie okno, im łatwiej będzie nam je otworzyć, a co jeszcze ważniejsze umyć, tym bardziej będziemy z niego zadowoleni. To oznacza, że nie będziemy żałowali naszej decyzji o tym, żeby zrobić pokoje na poddaszu. Okna dachowe to naprawdę ciekawe propozycje, a obecnie również wśród nich mamy ogromny wybór. Warto się im przyjrzeć, bo w końcu będziemy z nich korzystać przez lata i lepiej żebyśmy się nie irytowali za każdym razem, kiedy będziemy chcieli je otworzyć czy umyć. Zawsze też możemy popytać wśród rodziny i znajomych czy mają takie okna i czy są z nich zadowoleni. Mogą nam wówczas podpowiedzieć, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas wybierania takich okien.