Monitoring

Jak odstraszyć włamywaczy i na stałe mieć podgląd na to, co dzieje się w naszym domu? Odpowiedź jest prosta: zainwestować w dobrej jakości monitoring. Dziś coraz więcej osób decyduje się właśnie na zainstalowanie systemu monitoringu – kiedyś wydawało się, że jest to luksus, na który może sobie pozwolić tylko garstka osób, natomiast rozwój technologiczny, ale też nasze potrzeby, sprawiły że dziś monitoring to już nie luksus, lecz często po prostu konieczność. Nic więc dziwnego, że kamery widzimy dziś już nie tylko na różnego rodzaju budynkach i przedsiębiorstwach, lecz także na domach.

Ale w jaki sposób postawić na dobry monitoring? Nie jest to wcale taka łatwa sprawa, tym bardziej, że dziś znajdziemy wiele różnego rodzaju systemów, które różnią się przede wszystkim zastosowaną technologią. Mowa tutaj o takich systemach jak:

  • analogowy,
  • hybrydowy,
  • cyfrowy.

Spośród tych trzech najwięcej osób decyduje się ostatnio na monitoring cyfrowy (inaczej IP), przede wszystkim ze względu na możliwość stworzenia dużych systemów, które dodatkowo można rozbudować, a które wykorzystują sieci LAN.

Tego typu rozwiązanie jest dziś lepszą opcją niż najstarszy rodzaj monitoringu, czyli monitoring analogowy. Duża różnica występuje chociażby w rozdzielczości, w jakiej zapisywany jest obraz, ale nie tylko.

Jak zbudować dobry system monitoringu?

Nie jest to łatwe zadanie – najpierw trzeba wybrać technologię, a potem trzeba jeszcze skompletować różnego rodzaju urządzenia i akcesoria, które są potrzebne do tego, aby monitoring działał jak najlepiej.

Wszak sam monitoring działa na zasadzie zapisu obrazu z kamer, co odbywa się za pomocą rejestratora. Obrazy zapisywane są natomiast na dysku twardym – warto pamiętać, że współcześnie monitoring daje nam także możliwość podglądania obrazu z kamer na żywo z wykorzystaniem urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet. Prócz tego wszystkiego, trzeba jeszcze pamiętać o takich elementach jak odpowiedni obiektyw do kamery, monitor czy też różnego rodzaju akcesoria jak przewody, sterowniki, obudowy czy transformatory.

Dodatkowo, w skład systemu monitoringu mogą wchodzić także uchwyty, reflektory czy zabezpieczenia – wszystko oczywiście po to, by monitoring był w stu procentach sprawny i działał w zasadzie nieustannie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ochroną naszego mienia przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.