Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym

Styl rustykalny łączy w sobie przede wszystkim dwie cechy – prostotę oraz odwołania do natury. Rezygnuje z przepychu, nowoczesnych rozwiązań i designerskich dodatków. Wnętrza rustykalne są bardzo przytulne i przyjazne dla użytkowników. Nie ma w nich miejsca na niepotrzebne akcesoria, ceni się natomiast praktyczność rozwiązań oraz ich uniwersalność. Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym najczęściej stosuje się wyposażenie pochodzące z najbliższego regionu – styl ten ceni bowiem lokalny dorobek, wzornictwo oraz rzemiosło.

Stawia także na materiały dobrej jakości, ze znanych źródeł. Rezygnuje się natomiast z produkowanych masowo mebli czy akcesoriów – w stylu rustykalnym chodzi bowiem także o oryginalność, dlatego zazwyczaj meble wykonuje się na zamówienie. Styl rustykalny w dużym stopniu nawiązuje także do wiejskiego stylu życia. Dlatego też wiele jest w nim elementów inspirowanych np. ludowym wzornictwem.

Nie należy jednak nigdy mylić stylu rustykalnego z ludowym – ten pierwszy zawiera bowiem w sobie tylko pewne elementy stylu ludowego, drugi zaś jest z ludowością mocno powiązany i nią inspirowany.