Paralotnia – sekret latania

Kolejnym przykładem alternatywnego latania dla samolotów jest z pewnością paralotnia. Ten jakby sport, który związany jest z paralotniarstwem, nie mógłby w ogóle zaistnieć, gdyby nie spadochrony. Ponieważ to właśnie od nich wywodzą się paralotnie. Może, dlatego tak często mylone są te dwie nazwy.

Nie mniej jednak, zdecydowanie różnią się od siebie tym najważniejszym elementem jakim jest skrzydło. W obydwu przypadkach wykonane z miękkiego, ale zarazem bardzo wytrzymałego materiału, skonstruowanego komorowo, tak aby powietrze mogło w sposób płynny wypełniać poszczególne przestrzenie. Jednak spadochron, jak sama nazwa wskakuje stosowany jest raczej do ochrony przed spadaniem. Natomiast paralotnia to sport oraz wspaniała rekreacja, Dzięki większej sterowności i dokładności podczas szybowania, przez co staje się ciekawym sposobem na podziwianie widoków, otaczającej przyrody, czy miast.

Jednak oczywiście musi się odbywać to w takim miejscu, aby można było swobodnie wylądować. Oczywiście oprócz skrzydła niezbędna jest uprząż, którą za pomocą karabinków przyczepia się do paralotni. Sterowanie odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą tak zwanych taśm nośnych, linek oraz sterówek, które współdziałają ze sobą. Linki oraz taśmy przymocowane są stabilnie na ich końcach, natomiast sterówki są tylko zaczepione przy pomocy tak zwanego bloczka.

Sterówki pełnią tutaj zasadniczą rolę, gdyż obydwie zakończone są uchwytami dla pilota, który poprzez odpowiednie poruszanie nimi jest w stanie wykonywać wszystkie niezbędne manewry.