Praca w księgarni

Księgarnia to miejsce, które większość ludzi kojarzy z ciszą, spokojem i przyjemnym zapachem papieru. Młode osoby, zazwyczaj te, studiujące zaocznie, często właśnie tam postanawiają rozpocząć swoją przygodę zawodową.

Nierzadko zgłaszają się miłośnicy książek, którzy bardzo chętnie się nimi otaczają i mają jako takie pojęcie o literaturze. Do zadań młodego księgarza należy przede wszystkim doradzanie przychodzącym klientom oraz pomaganie im w znalezieniu właściwej pozycji.

Szuka się więc przede wszystkim osób, które studiują kierunki humanistyczne, takie jak polonistyka, historia sztuki czy kulturoznawstwo. Dobrze jest bowiem, jeśli pracownik orientuje się w ofercie księgarni i potrafi rozmawiać o literaturze każdego gatunku.

Aby sprzedawać, niezbędna jest oczywiście umiejętność obsługi kasy fiskalnej, ale student może wykonywać także inne zajęcia, takie jak chociażby wykładanie towaru czy przygotowywanie ekspozycji dla najnowszych propozycji wydawniczych. W salonach dużych sieci, takich jak Matras czy Empik, istnieje też możliwość dostosowania grafiku pracy do obowiązków, takich jak zajęcia na studiach czy w szkołach policealnych.