Najmłodszy i najstarszy reżyser

Rola reżysera w produkcji filmowej jest bardzo duża. Jego wizja i realizacja filmu ma bezpośredni wpływ nawet na scenografię oraz grę aktorską. Biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy za dobrego reżysera opinia publiczna uznaje osoby dojrzałe.

Jednak nominacje do nagrody Akademii Filmowej czasami wyróżniają reżyserów, którzy w swoim dorobku nie posiadają wielu zrealizowanych filmów. Takim przypadkiem była nominacja Johna Singletona w roku 1991 za film Chłopaki z sąsiedztwa. Singleton miał wtedy zaledwie 24 lata, był bardzo młody jak na reżysera.

Statuetki nie otrzymał, ale ustanowił rekord na najmłodszego reżysera z nominacją. Najmłodszy reżyser, który został nominowany i faktycznie nagrodzony to William Friedkin. W wieku 32 lat odebrał statuetkę w tej kategorii za film Francuski łącznik z roku 1971.

Najstarszy reżyser nominowany w tej kategorii miał 79 lat. John Huston otrzymał nominację za film Honor Prizzich w roku 1985. Statuetka w tej kategorii powędrowała jednak do Clinta Estwooda w roku 2004.

Nagroda dla najlepszego reżysera sprawiła, że Estwood ustanowił rekord na najstarszego uhonorowanego reżysera. Miał wtedy 74 i stworzył film pod tytułem Za wszelką cenę.