Konkurs, zawody, impreza

Paralotnia oraz motolotnia nie tylko wykorzystywana jest w celach rekreacyjnych przelotów. To również jeden z tematów ciekawych i wręcz widowiskowych zawodów, podczas których rywalizują piloci z całego świata. Zawody odbywają się w wielu kategoriach w zależności od ich rangi.

Również w Polsce mamy do czynienia z wieloma międzykrajowymi konkursami. Organizowane są również pokazy podczas wielu imprez masowych, pikników, czy typowych lotniczych akcjach. Niezależnie, czy są to zawody, czy pokazowe wyczyny mamy do czynienia z najwyżej klasy doświadczonymi pilotami.

Ich zmagania, które możemy podziwiać to zwykle bardzo skomplikowane akrobacje, które robią ogromne wrażenie na widzach. Liczne korkociągi, przeciągnięcie, pętle, czy spirale dają bardzo spektakularne widowisko, choć z punktu widzenia obserwatora wykonywane są niezwykle łatwo, to wymagają od pilota ogromnego skupienia, precyzji i niewątpliwie wielu ćwiczeń oraz doświadczenia. Poza rozgrywanymi konkurencjami uzależnionymi od przedziwnych akrobacji, podczas zawodów rozgrywane są także tak zwane przeloty po trasie.

Obejmujące dokładne wyznaczenie lotu, wraz z poszczególnymi zwrotami, jest konkurencja rozgrywana na czas, a za każdy dobrze wykonany element uzyskuje się punkty. Jest ona bardziej wymierna niż akrobacje, które niekiedy jest trudno obiektywnie ocenić. Mistrzostwa Świata, Kontynentów, Polski świadczą o tym, jak duże jest zainteresowanie tą dyscyplina sportową, mimo tego, że jest to bardzo niebezpieczne zajęcie.