Znaczenie relaksu w codziennym życiu

Aby skutecznie i trwale uchronić się przed ryzykiem nerwicy, warto być zapobiegawczym i nawet, kiedy wydaje się, że w naszym życiu nie ma wiele powodów do stresu i niepokoju, dysponować sprawdzonymi sposobami na zaznanie pełnego relaksu. I więcej – praktykować je! Im szybciej nauczymy się technik skutecznego odprężania, tym lepiej dla nas. Ten schemat działa bowiem trochę na zasadzie odruchu wyuczonego.

Jeżeli ktoś nie jest zwyczajny się relaksować, nie zna tego uczucia i nawet nie próbuje poznać, to z czasem będzie mu coraz trudniej zyskać umiejętność świadomego wprowadzania się w stan błogiego spokoju. Relaks to nieodłączny element, potrzebny do zachowania równowagi i higieny psychicznej. Coś, co należy fundować sobie regularnie i nie uważać tego za stratę, czy marnotrawienie czasu.

Wręcz przeciwnie. Joga, muzyka relaksacyjna, gorąca i aromatyczna kąpiel po gruntownym wysiłku fizycznym – wszystko to przykładowe propozycje, sprzyjające osiągnięciu cennego stanu relaksu. Umiejętność stosowania ich w codziennym życiu pozwala uchronić się przed licznymi chorobami cywilizacyjnymi, a zwłaszcza przed nabytą odmianą nerwicy.