Najmłodszy i najstarszy aktor pierwszoplanowy

Nagroda Oscara nie zna ograniczeń pod względem wieku. Komisja, która ma za zadanie wytypować najlepszą grę aktorską ostatniego roku, nie wydaje się nie przyjmować wagi do wieku aktora i to już od samego początku przyznawania nagrody.

Najmłodszym aktorem, który otrzymał nominacje w tej kategorii był dziewięcioletni Jackie Cooper za rolę w filmie Skippy. Na gali rozdania w 1931 nie zdobył on jednak statuetki, jednak sam film został nagrodzony nagrodą w innej kategorii.

Taka sytuacja nie powtórzyła się dotychczas, dlatego Cooper jest rekordzistą w tej dziedzinie. Najmłodszym aktorem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę jest Adrien Brody za główną rolę w filmie Pianista w reżyserii Polańskiego.

Brody miał wtedy 29 lat. Najstarszą osoba, która otrzymała nominację za najlepszego aktora pierwszoplanowego był Richards Farnsworth.

W wieku 79 został nominowany za rolę w filmie Prosta historia w reżyserii Davida Lyncha. Najstarszym aktorem, który otrzymał statuetkę w tej kategorii jest dotychczas Henry Fonda.

W wieku 76 lat otrzymał nagrodę za film Nad złotym stawem.