Sitarz

W siedemnastym wieku sitarz był rzemieślnikiem niezwykle popularnym, bo na przedmioty jego produkcji był wówczas bardzo duży popyt. Produkował sita, dzięki którym można było segregować substancje sypkie np. mąkę.

Sita wykorzystywano głównie w gospodarstwach domowych i młynach. Tutaj również używano przetaków, czyli sit o większych okach, a ich twórcę nazywano przetaczarzem. Produkcją sit przetaków zajmowały się całe rodziny było to rzemiosło z wielopokoleniową tradycją.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę pracującą w charakterze sitarza czy przetaczarza. Sitarskie warsztaty znajdziemy już tylko w skansenach. Potrzebując sitka pojedziemy po prostu do sklepu, gdzie je kupimy.

Nie jest ono niestety wykonane z naturalnych materiałów takich jak sosnowe drewno i końskie włosie, tylko najczęściej jest z tworzyw sztucznych i drucianej siateczki. Z zawodem sitarza możemy się dzisiaj zapoznać między innymi na różnych jarmarkach organizowanych w niektórych regionach kraju. Warto odwiedzać takie miejsca, żeby poznawać historię rzemiosła i nie zapomnieć o pewnych zawodach mimo wszystko ocalić je od zapomnienia.