Referencje – czy żądać?

Sytuacja na rynku pracy zmusza do podnoszenia kwalifikacji na różnego rodzaju kursach i szkoleniach potwierdzanych certyfikatami, tworzenia portfolio z dotychczasowymi dokonaniami oraz zbierania referencji od pracodawców i klientów, którymi będzie się można pochwalić w procesie rekrutacji, co zwiększy szanse na zatrudnienie. Często jednak się zdarza, że osoba nie przedstawia takich referencji. Powodów może być wiele.

Nierzadko pracodawcy niechętni są do wystawiania opinii, gdy osoba odchodzi z firmy. Być może kandydat nie radził sobie na poprzednim stanowisku lub nie potrafił współpracować z innymi ludźmi. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto poprosić kandydata o kontakt do poprzedniego pracodawcy oraz bezpośredniego przełożonego.

Dzięki temu można się więcej dowiedzieć na temat kandydata i uzyskać bardziej obiektywne informacje. Można dowiedzieć się, jaki styl pracy preferuje kandydat, jakie zadania wykonywał na poprzednich stanowiskach pracy oraz czy rzetelnie wywiązywał się z powierzonych mu obowiązków. Można uzyskać informacje mniej formalne i zweryfikować to, co przedstawia kandydat.